Nowe zmiany w ustawie o cudzoziemcach od 14.04.2022
- RG
- 2 maj 2022
- 2 minut(y) czytania
Zaktualizowano: 4 maj 2022
Art. 100c w nowych poprawkach do ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy uciekającym przed wojną może powodować nieporozumienia i prowadzić do stwierdzenia, że wszystkie sprawy, zarówno nowe, jak i rozpatrywane, zostały przełożone do 31.12.2022 r. Okazało się, że tutaj musimy wziąć pod uwagę nie ustawę, ale sposób jej stosowania w urzędach dla cudzoziemców. Wydział do Spraw Cudzoziemców Województwa Małopolskiego jednoznacznie odpowiada na prośbę o interpretację wspomnianego art. 100c: wprawdzie taki artykuł istnieje, ale Wydział do Spraw Cudzoziemców Województwa Małopolskiego nadal rozpatruje sprawy rozpatrywane, wydaje decyzję i karty pobytu. Oznacza to, że nic się nie zmieniło. Następnie logiczne pytanie: po co pisać taki artykuł? Wyjaśnienie tego można przeczytać w dalszej części prawa. Wyjaśnia, że przedłużenie (tj. nie 60 dni będzie decyzją, ale np. 80) nie będzie uważane za bezczynność organu, jak napisano w poprawkach do podpisanej wcześniej w tym roku ustawy o cudzoziemcach, i w kodeksie administracyjnym. Do tej pory przedłużenie mogło być zaskarżone w sądzie administracyjnym jako bezczynność organu, a następnie, aby nie wypłacić cudzoziemcowi odszkodowania, inspektor musiał umorzyć wszystkie swoje sprawy które po kolei rozważył, i rozpatrzyć sprawę, w której napisano skargę i rozstrzygnięcie sprawy. Oznacza to, że zarzucana skarga bezczynność, jeśli decyzja nie zostanie podjęta w ciągu 60 dni, może przyspieszyć proces decyzyjny i wydanie karty. Teraz, ze względu na artykuł 100c i kolejne, nie jest to uznawane za naruszenie i skarga na bezczynność w tej sprawie nie zostanie przyjęta. Oznacza to, że prawo pozwala urzędam spraw cudzoziemców zawiesić wszystko, ale tego nie robią.
Czy można legalnie przebywać po wygaśnięciu ruchu bezwizowego lub karty lub wizy, jeśli przyjechałeś przed 24.02.2022. Odpowiedź: tak, możesz. Pobyt jest legalny przez 18 miesięcy. I można ubiegać się o tymczasowy lub stały pobyt. Kolejna sprawa z ludźmi, którzy przyjechali po 24.02.2022, nieważne skąd. Jeśli są obywatelami Ukrainy, wniosek o tymczasowy pobyt jest blokowany na kolejne 9 miesięcy. Natomiast można podać wniosek na pobyt stały. Przynajmniej w przypadku osoby polskiego pochodzenia lub członka rodziny obywatela polskiego, który przebywa w Polsce nieprzerwanie od 5 lat.
Czy można wyjechać na Ukrainę i wrócić? Tak to jest możliwe. Jeżeli dana osoba przybyła do Polski po 24.02.2022 r. i pozostaje pod opieką państwa przez czas określony w ustawie o pomocy obywatelom Ukrainy uciekającym przed wojną, po wyjeździe nieobecność w Polsce może trwać nie dłużej niż miesiąc. Po nieobecności trwającej dłużej niż miesiąc traci się prawo do ochrony socjalnej (świadczenia pieniężne, ubezpieczenie, odszkodowanie za mieszkanie). Czy można wyjechać do innego kraju UE? Prawo stanowi, że osoba, która otrzymała od Polski ochronę socjalną, musi pozostać w Polsce.

ความคิดเห็น