Nowy formularz PIT-2 od 2023 roku
- RG
- 30 sty 2023
- 2 minut(y) czytania

Do końca 2022 r. formularz PIT-2 służył do jednej rzeczy – wskazywaliśmy w nim, czy pracodawca (płatnik) ma obliczyć i pobrać zaliczki na PIT od wynagrodzenia z uwzględnieniem kwoty zmniejszającej podatek, czy bez niej. Formularz składany w momencie zatrudnienia.
Teraz PIT-2 to dużo bardziej rozbudowany. Można w nim złożyć pięć oświadczeń i trzy wnioski.
Co zrobić po otrzymaniu informacji od firmy?
Stary PIT-2, który pracownik złożył w zeszłym roku lub wcześniej, zachowuje swą moc. Nie trzeba składać nowego, nie trzeba też korzystać z opcji, jakie daje nowa wersja tego formularza. Jeśli firma poinformowała o możliwościach nowego PIT-2 to większość pracowników nie musi nic z tym robić. W efekcie pracodawca będzie pobierał zaliczki na PIT od wynagrodzenia tak jak w zeszłym roku.
Kto powinien zainteresować się nowym PIT-2?
Nowym PIT-2 powinni zainteresować się pracownicy, którzy chcą skorzystać z możliwości, jakie on daje i spełniają warunki, aby z nich skorzystać.
Jakie możliwości daje PIT-2?
Obecnie, w nowej wersji formularza, można m.in. wskazać, aby pracodawca uwzględniał już w zaliczkach:
— to, że chcemy rozliczyć się wspólnie z małżonkiem lub
— jako osoba samotnie wychowująca dziecko lub,
— ulgę dla rodzin 4+, dla pracujących seniorów lub na powrót.
Nowy formularz daje też wiele więcej opcji.
Możesz mieć dopłatę w PIT
Nawet jeśli masz zamiar rozliczyć się za 2023 r. wspólnie z małżonkiem lub jako osoba samotnie wychowująca dziecko, to nie musisz tego wskazywać w PIT-2. Z preferencji tych możesz bowiem skorzystać po zakończeniu roku, w zeznaniu rocznym. Jeśli dziś nie jesteś pewien, czy np. rozliczenie z małżonkiem będzie korzystne, to lepiej poczekać z tym do rozliczenia rocznego PIT za 2023 r. (będziemy je składać do 30 kwietnia 2024 r.). Podobnie z ulgami. Jeśli złożysz w PIT-2 oświadczenie, żeby pracodawca pobierał zaliczki na PIT z uwzględnieniem preferencji lub ulgi, a po zakończeniu 2023 r. okaże się, że nie spełniłeś warunków do skorzystania z ulg, to:
— w trakcie 2023 r. pracodawca pobierze mniejsze zaliczki, a ty dostaniesz wyższą pensję, ale
— po zakończeniu 2023 r. będziesz musiał oddać te preferencje fiskusowi, w zeznaniu rocznym.
Comments